چابهار شهر همیشه بهار

ساختمان ایستگاه پژوهشی چابهار در زمینی به مساحت 7200 متر مربع به ابعاد 60 متر در 120 متر و زیر بنای 2000 متر مربع در منطقه ساحلی چابهار احداث شده است. کلنگ این پروژه در تاریخ 6/11/1375 به زمین خورد و احداث آن آغاز گردید. عملیات اجرای ساختمان اداری در 3 طبقه به مساحت 1350 متر مربع و ساختمان و مهمانسرای ایستگاه، سالن اجتماعات، آزمایشگاه های فیزیک دریا، بیولوژی دریا و شیمی دریا، دبیرخانه، مرکز مخابرات، کتابخانه، نمازخانه، اداره خدمات کامپیوتری و شبکه، اتاق مشاورین و اساتید دانشگاهی، گروه های مختلف مرکز، ریاست ایستگاه و کارشناسان حوزه پژوهشی و حوزه اداری و مالی پیش بینی، تجهیز و به انجام رسیده است.

تاکنون مرکز ملی اقیانوس شناسی حدود پانزده میلیارد ریال معادل یک و نیم میلیارد تومان بابت احداث، تجهیز و آماده سازی کامل ساختمان اداری، آزمایشگاه ها و غیره هزینه نموده است.

ایستگاه پژوهشی دریای عمان و اقیانوس هند مرکز ملی اقیانوس شناسی در تاریخ 26/6/85 در شهرستان چابهار راه اندازی شد.

موقعیت قرارگیری:

مختصات جغرافیایی ایستگاه بشرح ذیل می باشد.

طول جغرافیایی:    25° 16.820' شمالی

عرض جغرافیایی:  60° 39.118' شرقی

ایستگاه اقیانوسشناسی چابهار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران و جنوب شهرستان چابهار در مجاورت مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی ایران واقع شده است، ساختمان ایستگاه در فاصله 200 متری از خط ساحلی دریا قرار دارد. موقعیت ایستگاه به جهت قرارگیری در محدوده آبهای دریای عمان، دریای عرب و اقیانوس هند بسیار حائز اهمیت می باشد

محدوده اطراف ایستگاه:

ایستگاه اقیانوس شناسی چابهار از شمال به شهر چابهار، از جنوب به خط ساحلی دریا، از غرب به ایستگاه سینوپتیک سازمان هواشناسی چابهار و از شرق به فضای باز منتهی به منطقه دریا بزرگ محدود می شود. در اشکال 4 تا 7 محدوده اطراف ایستگاه نشان داده شده است.

ساحل ایستگاه:

در برخورد امواج با سواحل صخره ای محدوده جنوبی ایستگاه که گاه ارتفاع آن تا چندین متر می رسد، مناظر زیبایی نمایان می گردد، و زیستگاه خاصی را برای خرچنگها و سایر آبزیان فراهم آورده است

تأسیسات محوطه ایستگاه:

ایستگاه اقیانوس شناسی چابهار در زمینی به مساحت 7200 مترمربع با زیر بنای 2000 مترمربع احداث شده است.

سایر ساختمانهای احداث شده در محوطه این ایستگاه شامل پست نگهبانی، ساختمان پست برق(سه فاز)، انبار آب با مخزن 15000 لیتری و موتورخانه، ساختمان سرایداری و ساختمان مهمانسرا می باشد.

ساختمان مهمانسرا با دارا بودن دو اتاق خواب 4 تخته، آشپزخانه، پذیرایی، حمام، سرویس بهداشتی و کلیه امکانات رفاهی و آسایشی تجهیز شده است.

محوطه فضای سبز ایستگاه با فضاسازی مناسب با کاشت 800 نهال دم دم، 18 اصله درختچه نارگیل و گلهای پیچک پوشش داده شده است.

محوطه ایستگاه و محدوده اطراف در شب داری روشنایی مناسب می باشد.

تأسیسات ساختمان اصلی:

کتابخانه:

ایستگاه دارای یک کتابخانه تخصصی می باشد که با در اختیار داشتن مجلات و کتب تخصصی بروز و متنوع در زمینهای مختلف علوم دریایی در حال ارایه خدمات در منطقه  می باشد.

سالن کنفرانس:

ایستگاه دارای یک سالن کنفرانس با ظرفیت 60 نفر است که با دارا بودن امکانات سمعی و بصری پیشرفته و قابلیت چیدمان کلاسی و میزگرد، توان برگزاری همایش های علمی و کارگاههای آموزشی و تخصصی را در منطقه ایجاد می نماید.

آزمایشگاهها:

این ایستگاه دارای دو آزمایشگاه بزرگ و مجهز زیستی و غیر زیستی است که بوسیله تجهیزات فنی، ادوات آزمایشگاهی و تجهیزات اندازه گیری با تکنولوژی بروز دنیا تجهیز شده است و جهت انجام عملیات میدانی، پژوهش و مطالعه در زمینه های مختلف علوم دریایی از جمله فیزیک دریا، زمین شناسی دریا، بیولوژی دریا و شیمی دریا با در دست داشتن کارشناسان مجرب توانایی کاملی را در منطقه دارا می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ایستگاه پژوهشی چابهار بر اینجا کلیک نمایید

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم آذر ۱۳۸۷ساعت 13:59  توسط کریم   |